Vishay/Dale RN55D1822FR36
RN55D1822FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1822FR36
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1822FR36.pdf
Availability of RN55D1822FR36
QUANTITY
RN55D1822FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1822FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1822FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1822FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1822FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1822FR36 Details Description
Related parts for RN55D1822FR36
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
DIE SET (4) MMC (190300030) datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC/CALENDAR SPI UNCASED datasheet.pdf
15 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
DIODE 1A 100V 25NS SMD datasheet.pdf