Vishay/Dale RN55D2550FRSL
RN55D2550FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2550FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2550FRSL.pdf
Availability of RN55D2550FRSL
QUANTITY
RN55D2550FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2550FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2550FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2550FRSL
Related LinksRN55D2, RN55D2550FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2550FRSL Details Description
Related parts for RN55D2550FRSL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 3A 24V datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR 2-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO220AA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 5W datasheet.pdf
XFRMR MAGNT MOD 2PORT POE 10/100 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB SRAM 48TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 30V SOD123 datasheet.pdf