Vishay/Dale RN55D3603FRE6
RN55D3603FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3603FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 360K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3603FRE6.pdf
Availability of RN55D3603FRE6
QUANTITY
RN55D3603FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3603FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D3603FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3603FRE6
Related LinksRN55D3, RN55D3603FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3603FRE6 Details Description
Related parts for RN55D3603FRE6
BIT HOLDER HEX SOCKET 1/4" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 7A 63VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNG SPDT 2A 125V datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/24/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf