Vishay/Dale RN55D5502FB14
RN55D5502FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D5502FB14
Brief Description
RES 55K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D5502FB14.pdf
Availability of RN55D5502FB14
QUANTITY
RN55D5502FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D5502FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D5502FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D5502FB14
Related LinksRN55D5, RN55D5502FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D5502FB14 Details Description
Related parts for RN55D5502FB14
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CBL USB MNI A RCPT-A PLUG 100MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
RES 602.56 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf