Vishay/Dale RN55E1372FRSL
RN55E1372FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1372FRSL
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1372FRSL.pdf
Availability of RN55E1372FRSL
QUANTITY
RN55E1372FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1372FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1372FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1372FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1372FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1372FRSL Details Description
Related parts for RN55E1372FRSL
KIT CAMERA INTEGRATION VS6X24 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1.5W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 4X1/4" S XCS datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 4X1/2" A MED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 4C BRD 600V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S datasheet.pdf
TV 10C 10#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
60 MHz, 2000 V/us Monolithic Op Amp IC datasheet.pdf