Vishay/Dale RN55E1500DBSL
RN55E1500DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1500DBSL
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1500DBSL.pdf
Availability of RN55E1500DBSL
QUANTITY
RN55E1500DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1500DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1500DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1500DBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1500DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1500DBSL Details Description
Related parts for RN55E1500DBSL
IC VREF SHUNT 1.224V SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BATTERY GAS GAUGE 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf