Vishay/Dale RN55E1821BBSL
RN55E1821BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1821BBSL
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1821BBSL.pdf
Availability of RN55E1821BBSL
QUANTITY
RN55E1821BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1821BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1821BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1821BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1821BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1821BBSL Details Description
Related parts for RN55E1821BBSL
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf