Vishay/Dale RN55E2371BR36
RN55E2371BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2371BR36
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2371BR36.pdf
Availability of RN55E2371BR36
QUANTITY
RN55E2371BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2371BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2371BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2371BR36
Related LinksRN55E2, RN55E2371BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2371BR36 Details Description
Related parts for RN55E2371BR36
IC CTRLR BATT CHRGR/ADAPT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
JTAG EMULATOR FOR ARM CORES datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SAC-HZ-4P-MS/ 5 0-542 SCO BK datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 64POS datasheet.pdf