Vishay/Dale RN55E2502FRE6
RN55E2502FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2502FRE6
Brief Description
RES 25K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2502FRE6.pdf
Availability of RN55E2502FRE6
QUANTITY
RN55E2502FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2502FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2502FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2502FRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2502FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2502FRE6 Details Description
Related parts for RN55E2502FRE6
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92S datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 20MA 410 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
ZCG ZCH ADAPTER datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 900MA 220 MOHM datasheet.pdf