Vishay/Dale RN55E2611DR36
RN55E2611DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2611DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2611DR36.pdf
Availability of RN55E2611DR36
QUANTITY
RN55E2611DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2611DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2611DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2611DR36
Related LinksRN55E2, RN55E2611DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2611DR36 Details Description
Related parts for RN55E2611DR36
RELAY SSR NON-ZC 0.9A 600V 8 DIP datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 28TSSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 100V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
24AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AC datasheet.pdf