Vishay/Dale RN55E2611FRSL
RN55E2611FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2611FRSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2611FRSL.pdf
Availability of RN55E2611FRSL
QUANTITY
RN55E2611FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2611FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2611FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2611FRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2611FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2611FRSL Details Description
Related parts for RN55E2611FRSL
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 20POS ORG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
YELLOW POLYESTER 2" X 1" datasheet.pdf