Vishay/Dale RN55E2842BBSL
RN55E2842BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2842BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2842BBSL.pdf
Availability of RN55E2842BBSL
QUANTITY
RN55E2842BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2842BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2842BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2842BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2842BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2842BBSL Details Description
Related parts for RN55E2842BBSL
IC VOICEBAND CODEC 5V 2CH 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" WW datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 2POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf