Vishay/Dale RN55E3093BB14
RN55E3093BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3093BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3093BB14.pdf
Availability of RN55E3093BB14
QUANTITY
RN55E3093BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3093BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E3093BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3093BB14
Related LinksRN55E3, RN55E3093BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3093BB14 Details Description
Related parts for RN55E3093BB14
RES SMD 1.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SIG-DEL 3CH 16TSSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
MBXLE R/A RCPT 13P + 24S datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 780MA 710 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf