Vishay/Dale RN55E3573DBSL
RN55E3573DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3573DBSL
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3573DBSL.pdf
Availability of RN55E3573DBSL
QUANTITY
RN55E3573DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3573DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3573DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)