Vishay/Dale RN55E5112BBSL
RN55E5112BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5112BBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5112BBSL.pdf
Availability of RN55E5112BBSL
QUANTITY
RN55E5112BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5112BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5112BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5112BBSL
Related LinksRN55E5, RN55E5112BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5112BBSL Details Description
Related parts for RN55E5112BBSL
RES 6.8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf