Vishay/Dale RN55E5621BR36
RN55E5621BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5621BR36
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5621BR36.pdf
Availability of RN55E5621BR36
QUANTITY
RN55E5621BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5621BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E5621BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5621BR36
Related LinksRN55E5, RN55E5621BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5621BR36 Details Description
Related parts for RN55E5621BR36
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220-2 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 18A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EYELET 8A BROWN/WHITE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf