Vishay/Dale RN55E6980BRE6
RN55E6980BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6980BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6980BRE6.pdf
Availability of RN55E6980BRE6
QUANTITY
RN55E6980BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6980BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6980BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6980BRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6980BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6980BRE6 Details Description
Related parts for RN55E6980BRE6
FUSE 400MA 125V TELECM 4.3MM PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf