Vishay/Dale RN55E8161BRSL
RN55E8161BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8161BRSL
Brief Description
RES 8.16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8161BRSL.pdf
Availability of RN55E8161BRSL
QUANTITY
RN55E8161BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8161BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8161BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8161BRSL
Related LinksRN55E8, RN55E8161BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8161BRSL Details Description
Related parts for RN55E8161BRSL
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 ORANGE W/BOOT 7' datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
CABL AMC-SMA RP BLKHD JACK 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf