Vishay/Dale RN55E82R5FBSL
RN55E82R5FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E82R5FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E82R5FBSL.pdf
Availability of RN55E82R5FBSL
QUANTITY
RN55E82R5FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E82R5FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E82R5FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E82R5FBSL
Related LinksRN55E8, RN55E82R5FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E82R5FBSL Details Description
Related parts for RN55E82R5FBSL
AST 1/35 SOLID PA BG datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 12K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GL/W SN/PB datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CNSTRCTION GD 1-1/2 NECK 7"X5INY datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 2POS PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SJP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf