Vishay/Dale RN55E9310FRSL
RN55E9310FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9310FRSL
Brief Description
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9310FRSL.pdf
Availability of RN55E9310FRSL
QUANTITY
RN55E9310FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9310FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9310FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9310FRSL
Related LinksRN55E9, RN55E9310FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9310FRSL Details Description
Related parts for RN55E9310FRSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 5FLIPCHIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 23 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MINITEK PWR HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO41 datasheet.pdf