Vishay/Dale RN60C1003BBSL
RN60C1003BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1003BBSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1003BBSL.pdf
Availability of RN60C1003BBSL
QUANTITY
RN60C1003BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1003BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1003BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1003BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1003BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1003BBSL Details Description
Related parts for RN60C1003BBSL
CONN RACK & PANEL PLUG 90POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
GRP TIE MNT FOR .75" TIE ADH BLK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 25C P 12" YEL JACKS NI datasheet.pdf