Vishay/Dale RN60C1690FRSL
RN60C1690FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1690FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1690FRSL.pdf
Availability of RN60C1690FRSL
QUANTITY
RN60C1690FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1690FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1690FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1690FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1690FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1690FRSL Details Description
Related parts for RN60C1690FRSL
HEADER 20 AMP 7.62MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
HEATSINK W/CLIP FOR TO-264 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 569 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 900UF 40V RADIAL datasheet.pdf