Vishay/Dale RN60C3741FR36
RN60C3741FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3741FR36
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3741FR36.pdf
Availability of RN60C3741FR36
QUANTITY
RN60C3741FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3741FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C3741FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3741FR36
Related LinksRN60C3, RN60C3741FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3741FR36 Details Description
Related parts for RN60C3741FR36
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 7A TO220-5 datasheet.pdf
CONN PIN #16 CRIMP SILVER datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W T18 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-11POS BCD datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 370MA 7.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 2W 4318 datasheet.pdf
MICRO 15C S 30" WHT JACKP NI datasheet.pdf