Vishay/Dale RN60C9533FRE6
RN60C9533FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9533FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9533FRE6.pdf
Availability of RN60C9533FRE6
QUANTITY
RN60C9533FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9533FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C9533FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9533FRE6
Related LinksRN60C9, RN60C9533FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9533FRE6 Details Description
Related parts for RN60C9533FRE6
JUMPER-H1506TR/A3048B/H1504TR 2" datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2A TSMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TUBE EXTENSION M12 250MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.205 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA SOT223 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 35POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 302W datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf