Vishay/Dale RN60D1071FBSL
RN60D1071FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1071FBSL
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1071FBSL.pdf
Availability of RN60D1071FBSL
QUANTITY
RN60D1071FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1071FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1071FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1071FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1071FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1071FBSL Details Description
Related parts for RN60D1071FBSL
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TG4040 SHEET 100X100X5MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 7FT CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf