Vishay/Dale RN60D1072FBSL
RN60D1072FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1072FBSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1072FBSL.pdf
Availability of RN60D1072FBSL
QUANTITY
RN60D1072FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1072FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1072FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1072FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1072FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1072FBSL Details Description
Related parts for RN60D1072FBSL
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 96MM datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 30 POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 3.9A TO-252 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf