Vishay/Dale RN60D1242FBSL
RN60D1242FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1242FBSL
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1242FBSL.pdf
Availability of RN60D1242FBSL
QUANTITY
RN60D1242FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1242FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1242FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1242FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1242FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1242FBSL Details Description
Related parts for RN60D1242FBSL
OSC XO 12.288MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-323 datasheet.pdf
MEMORY CARD SD MICRO M2 256MB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
STRIPPING TOOL 16-10AWG datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMC datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 779MA 200 MOHM datasheet.pdf