Vishay/Dale RN60D1693FR36
RN60D1693FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1693FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1693FR36.pdf
Availability of RN60D1693FR36
QUANTITY
RN60D1693FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1693FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D1693FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1693FR36
Related LinksRN60D1, RN60D1693FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1693FR36 Details Description
Related parts for RN60D1693FR36
RES SMD 68K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DATA INTRFC 24DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 1A 12VDC PCB datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 360MA 390 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf