Vishay/Dale RN60D1870FRE6
RN60D1870FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1870FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1870FRE6.pdf
Availability of RN60D1870FRE6
QUANTITY
RN60D1870FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1870FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1870FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1870FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1870FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1870FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1870FRE6
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERMINAL HOLD DOWN datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
IMCV-SWITCH, TX/3 + SSFX-SM1310/ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA 2WIRES datasheet.pdf
37 POS DSUB W/LP & BRDLK datasheet.pdf