Vishay/Dale RN60D1872FB14
RN60D1872FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1872FB14
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1872FB14.pdf
Availability of RN60D1872FB14
QUANTITY
RN60D1872FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1872FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1872FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1872FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1872FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1872FB14 Details Description
Related parts for RN60D1872FB14
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN RING TERM 2AWG 1/2" CRIMP datasheet.pdf
A5 5.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/08/90 1.5SN BK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL2109050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE SKT datasheet.pdf