Vishay/Dale RN60D1912FB14
RN60D1912FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1912FB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1912FB14.pdf
Availability of RN60D1912FB14
QUANTITY
RN60D1912FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1912FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1912FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1912FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1912FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1912FB14 Details Description
Related parts for RN60D1912FB14
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 7.7MH .7A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC MEM 128MB FLASH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG TRPL 32TQFN datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70MHZ 8UDFN datasheet.pdf