Vishay/Dale RN60D5231FRSL
RN60D5231FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5231FRSL
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5231FRSL.pdf
Availability of RN60D5231FRSL
QUANTITY
RN60D5231FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5231FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D5231FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5231FRSL
Related LinksRN60D5, RN60D5231FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5231FRSL Details Description
Related parts for RN60D5231FRSL
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 90POS .050 SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1413D065W1 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 4POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 463 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
2 ROW BOX PIN 50 POS R/A datasheet.pdf