Vishay/Dale RN60D5623FBSL
RN60D5623FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5623FBSL
Brief Description
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5623FBSL.pdf
Availability of RN60D5623FBSL
QUANTITY
RN60D5623FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5623FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D5623FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5623FBSL
Related LinksRN60D5, RN60D5623FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5623FBSL Details Description
Related parts for RN60D5623FBSL
JUMPER-H2728TR/C2064W/H2728TR10" datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL VIDEO HS 16-TSSOP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.76K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 8POS datasheet.pdf