Vishay/Dale RN60E1503BR36
RN60E1503BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1503BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1503BR36.pdf
Availability of RN60E1503BR36
QUANTITY
RN60E1503BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1503BR36
Internal Part NumberEIS-RN60E1503BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1503BR36
Related LinksRN60E1, RN60E1503BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1503BR36 Details Description
Related parts for RN60E1503BR36
JUMPER-H1503TR/A2015N/H1503TR 3" datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
LAMP CCFL 1715V 2.6MM X 349MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 7200UF 200V SCREW datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 1M 30TSSOP datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X12.5 GRY datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf