Vishay/Dale RN60E3651FB14
RN60E3651FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E3651FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E3651FB14.pdf
Availability of RN60E3651FB14
QUANTITY
RN60E3651FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E3651FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E3651FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E3651FB14
Related LinksRN60E3, RN60E3651FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E3651FB14 Details Description
Related parts for RN60E3651FB14
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC XLATOR REG HEX 6BIT 28-PLCC datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 12-DFN datasheet.pdf
EYELET 1/4A VIOLET/WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 3W 3637 datasheet.pdf
RES 10K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf