Vishay/Dale RN60E4751FR36
RN60E4751FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E4751FR36
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E4751FR36.pdf
Availability of RN60E4751FR36
QUANTITY
RN60E4751FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E4751FR36
Internal Part NumberEIS-RN60E4751FR36
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E4751FR36
Related LinksRN60E4, RN60E4751FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E4751FR36 Details Description
Related parts for RN60E4751FR36
IC 0.9A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 20MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN ARRAY DIFF MALE 8X8PAIR datasheet.pdf
LED T-3.25 24V WEDGE RED datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W MELF datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 9SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf