Vishay/Dale RN60E5470FB14
RN60E5470FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E5470FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 547 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E5470FB14.pdf
Availability of RN60E5470FB14
QUANTITY
RN60E5470FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E5470FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E5470FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)547
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E5470FB14
Related LinksRN60E5, RN60E5470FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E5470FB14 Details Description
Related parts for RN60E5470FB14
FIXED IND 10UH 11.4A 8 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRESSUR 1-5V 0-980KPA NPN datasheet.pdf
XFRMR BALUN 5.0GHZ WLAN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SAFETY PULL TYPE 4PST datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HMIK PLAPC-HOOD BEL 68P WIS datasheet.pdf
CAP MICA 5000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN RA datasheet.pdf