Vishay/Dale RN60E6493FRE6
RN60E6493FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E6493FRE6
Brief Description
RES 649K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E6493FRE6.pdf
Availability of RN60E6493FRE6
QUANTITY
RN60E6493FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E6493FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60E6493FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E6493FRE6
Related LinksRN60E6, RN60E6493FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E6493FRE6 Details Description
Related parts for RN60E6493FRE6
RES TEMP SENS 680 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
SENSOR THERMAL MOXIE NTC 85C datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMOSTAT 95 DEG C 2SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CABLE 36COND 28AWG BLACK 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf