Vishay/Dale RN65C2492FBSL
RN65C2492FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2492FBSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2492FBSL.pdf
Availability of RN65C2492FBSL
QUANTITY
RN65C2492FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2492FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2492FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2492FBSL
Related LinksRN65C2, RN65C2492FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2492FBSL Details Description
Related parts for RN65C2492FBSL
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.1A TO92 datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN CM HV TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 124 I/O 208 PQFP datasheet.pdf
RES 17.5K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10.78V 500MW SOD80 datasheet.pdf