Vishay/Dale RN65C4021FRSL
RN65C4021FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4021FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4021FRSL.pdf
Availability of RN65C4021FRSL
QUANTITY
RN65C4021FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4021FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4021FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4021FRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4021FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4021FRSL Details Description
Related parts for RN65C4021FRSL
AMP TBC RECP ASY 4ROW 280PS datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC DDS 10BIT 50MHZ LP 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf