Vishay/Dale RN65C6041FRE6
RN65C6041FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C6041FRE6
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C6041FRE6.pdf
Availability of RN65C6041FRE6
QUANTITY
RN65C6041FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C6041FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C6041FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C6041FRE6
Related LinksRN65C6, RN65C6041FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C6041FRE6 Details Description
Related parts for RN65C6041FRE6
CONN SOCKET 24-20AWG CRIMP 30AU datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCD 3.81/32/90F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 550mA Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HDR 16POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 8TDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf