Vishay/Dale RN65C91R0FB14
RN65C91R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C91R0FB14
Brief Description
RES 91 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C91R0FB14.pdf
Availability of RN65C91R0FB14
QUANTITY
RN65C91R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C91R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C91R0FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C91R0FB14
Related LinksRN65C9, RN65C91R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C91R0FB14 Details Description
Related parts for RN65C91R0FB14
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN PLUG .100" 40POS DL PCB SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30PIN SLD CUP datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IC MOD REG 28V 12A DC/DC 118BGA datasheet.pdf