Vishay/Dale RN65D1304FBSL
RN65D1304FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1304FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1304FBSL.pdf
Availability of RN65D1304FBSL
QUANTITY
RN65D1304FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1304FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D1304FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1304FBSL
Related LinksRN65D1, RN65D1304FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1304FBSL Details Description
Related parts for RN65D1304FBSL
BAG SHIELD METAL-IN 10X16 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR AS3953 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS PUSH IN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf