Vishay/Dale RN65D8061FBSL
RN65D8061FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D8061FBSL
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D8061FBSL.pdf
Availability of RN65D8061FBSL
QUANTITY
RN65D8061FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D8061FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D8061FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D8061FBSL
Related LinksRN65D8, RN65D8061FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D8061FBSL Details Description
Related parts for RN65D8061FBSL
JUMPER-H2728TR/C2065G/H2728TR 4" datasheet.pdf
CABLE MMCX PLUG-PLUG RG-178 6" datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 33W NI-780 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf