Vishay/Dale RN70C2261FB14
RN70C2261FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2261FB14
Brief Description
RES 2.26K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2261FB14.pdf
Availability of RN70C2261FB14
QUANTITY
RN70C2261FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2261FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C2261FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2261FB14
Related LinksRN70C2, RN70C2261FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2261FB14 Details Description
Related parts for RN70C2261FB14
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLK,ENHCD,C5 datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 225CSPBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
LI98 THERMAL TAPE 150X150X0.15MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 18V 24QFN datasheet.pdf