Vishay/Dale RN70C42R2FBSL
RN70C42R2FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C42R2FBSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C42R2FBSL.pdf
Availability of RN70C42R2FBSL
QUANTITY
RN70C42R2FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C42R2FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C42R2FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C42R2FBSL
Related LinksRN70C4, RN70C42R2FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C42R2FBSL Details Description
Related parts for RN70C42R2FBSL
SENSOR MAGNETIC 10-15 A/T SMD datasheet.pdf
BUMPER SQUARE 1"L X 1"W BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.33W SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 14SSOP datasheet.pdf
MTRJ MODULE KIT 6PCK 50/125UM datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
GDT 350V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 8NH 1.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CLAMP 3" CONDUIT datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf