Vishay/Dale RN70C47R5FB14
RN70C47R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C47R5FB14
Brief Description
RES 47.5 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C47R5FB14.pdf
Availability of RN70C47R5FB14
QUANTITY
RN70C47R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C47R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C47R5FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C47R5FB14
Related LinksRN70C4, RN70C47R5FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C47R5FB14 Details Description
Related parts for RN70C47R5FB14
CONN RCPT .100" 6POS GOLD PCB datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf