Vishay/Dale RN70C49R9DB14
RN70C49R9DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C49R9DB14
Brief Description
RES 49.9 OHM 3/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN70C49R9DB14.pdf
Availability of RN70C49R9DB14
QUANTITY
RN70C49R9DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C49R9DB14
Internal Part NumberEIS-RN70C49R9DB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C49R9DB14
Related LinksRN70C4, RN70C49R9DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C49R9DB14 Details Description
Related parts for RN70C49R9DB14
RES 4.7K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RF TXRX SNGL-CHIP LP 20-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A PWRDI3333-8 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 15POS datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf