Vishay/Dale RN70D11R5FB14
RN70D11R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D11R5FB14
Brief Description
RES 11.5 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D11R5FB14.pdf
Availability of RN70D11R5FB14
QUANTITY
RN70D11R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D11R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN70D11R5FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D11R5FB14
Related LinksRN70D1, RN70D11R5FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D11R5FB14 Details Description
Related parts for RN70D11R5FB14
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 533MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 51V 2.2 OHM 130C datasheet.pdf
MODULE MALE 8POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf