Vishay/Dale RN70E1670BRE6
RN70E1670BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70E1670BRE6
Brief Description
RES 167 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70E1670BRE6.pdf
Availability of RN70E1670BRE6
QUANTITY
RN70E1670BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70E1670BRE6
Internal Part NumberEIS-RN70E1670BRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)167
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70E1670BRE6
Related LinksRN70E1, RN70E1670BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70E1670BRE6 Details Description
Related parts for RN70E1670BRE6
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 8PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
KIT POD FOR 69103 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
CET-P-CTA-2 TIP datasheet.pdf
LED CTRLR RF 5-KEY 3OUTPUT datasheet.pdf
LED ARR 12MM 3000K 80CRI 2100LM datasheet.pdf